Zdrowy i nieprzerwany sen powinien być standardem u każdego człowieka. Jednak coraz częściej borykamy się z bezsennością, niewyspaniem, czy bólami zaraz po wstaniu. Jak to zmienić? Na pewno warto unikać urządzeń emitujących niebieskie światło, nie najadać się przed snem i zastanowić się nad wymianą podłoża do spania. Dobrze dobrany materac potrafi wyeliminować chociaż część tych objawów.

Wpływ snu na samopoczucie

Czy sen ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie? Oczywiście! Podczas snu w ciele zachodzi wiele procesów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, czyli m.in.:

  • regeneracja komórek,
  • zapamiętywanie i tworzenie wspomnień,
  • produkcja komórek odpornościowych,
  • tworzenie nowych połączeń nerwowych.

Najlepszym sposobem, aby wspomóc te procesy  jest zainwestowanie w idealny materac. Dla każdego z nas będzie to oznaczało inną twardość, budowę oraz wypełnienie.

Idealny materac – czyli jaki?

Dobry materac powinien przede wszystkim w odpowiedni sposób wspierać kręgosłup. Z uwagi na to warto dopasować go do naszej wagi, wzrostu oraz indywidualnych preferencji odnośnie twardości. Innym czynnikiem, który powinniśmy mieć na uwadze są wszelkiego rodzaju schorzenia oraz choroby kręgosłupa. Nie zapominajmy również o osobistych oczekiwaniach! Jeśli wolimy bardziej sprężyste podłoże to idealnym produktem będą materace sprężynowe! Odznaczają się one wysoką elastycznością punktową. Na rynku znaleźć można również inne modele – materace piankowe, hybrydowe czy ortopedyczne. Innym typem są  materace nawierzchniowe. To produkty przeznaczone dla osób podróżujących lub chcących zwiększyć komfort snu na aktualnym podłożu. Stanowią kilkucentymetrową matę piankową, która jest w stanie wpłynąć na odczuwalną twardość podłoża, tym samym dopasowując ją do naszych oczekiwań oraz preferencji.

Materace do spania – jak o nie dbać?

Idealny materac do spania może służyć nam bardzo długo, jednak by mógł zachować swoje pierwotne właściwości, to warto o niego zadbać. Można zrobić to na wiele sposobów, w tym poprzez regularne:

  • odkurzanie,
  • wietrzenie,
  • pranie pokrowca.

Każda z tych czynności przekłada się na zwiększenie trwałości oraz żywotności produktu.

O zdrowie można dbać na wiele sposobów, w tym poprzez zakup odpowiedniego podłoża do spania. Jego wybór powinien być jak najbardziej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji, ponieważ tylko wtedy będzie mógł nam służyć przez lata.