Sen stanowi podstawową potrzebę fizjologiczną każdego człowieka, która przekłada się nie tylko na nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale także zdrowie. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest wysokiej jakości wypoczynek. Zapewnić go sobie można wybierając odpowiednie podłoże do spania. Jednak czy wiemy, jak je wybrać?

Czym jest materac do spania?

W sypialni najważniejszym elementem jest łóżko. Składa się ono głównie z ramy, stelaża oraz materaca. Ten ostatni jest najważniejszym elementem, gdyż wpływa na komfort wypoczynku. Jaki wybrać idealny materac? W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że składa się on z wnętrza, które może być oparte na piance, sprężynie lub ich połączeniu. Każdy rodzaj wypełnienia gwarantuje inne cechy. Dobry materac zbudowany jest w taki sposób, aby zapewniał jak najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz umożliwiał zdrowy, spokojny i efektywny sen. Ale to nie wszystko! Najlepsze zapewniają wypoczynek w antyalergicznych oraz higienicznych warunkach, dzięki czemu nie trzeba martwić się objawami alergii czy trudnościami z oddychaniem!

Co wpływa na wybór materaca do spania?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo wybrać materac do spania. Nieodpowiednio dopasowany produkt może utrudnić zasypianie lub też w negatywny sposób wpłynąć na jakość snu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na osobiste potrzeby oraz czynniki takie, jak waga, wzrost, wiek czy stan zdrowia. Równie ważne są indywidualne preferencje odnośnie twardości. Jedni wolą bardziej elastyczne i otulające materace piankowe, a inni zdecydują się na materace sprężynowe. Materace ze sprężynami w swoim wnętrzu odznaczają się przede wszystkim wysoką elastycznością punktową oraz redukcją drgań, przez co często są polecane parom. Trzecim najpopularniejszym rodzajem są materace hybrydowe posiadające cechy zarówno piankowych jak i sprężynowych modeli.

Jak dbać o materac do spania?

Zakup materaca jest inwestycją na lata, jednak tylko, kiedy odpowiednio o niego dbamy. Aby przedłużyć trwałość oraz żywotność należy:

  • odkurzać w celu wyeliminowania zgromadzonego kurzu,
  • regularnie odwracać,
  • pozwolić rano odparować wilgoci,
  • prać pokrowiec przynajmniej raz na pół roku.

Dobrą opcją są również maty ochronne lub materace nawierzchniowe, które stosowane są w celu poprawy komfortu lub do ochrony materaca głównego. Można je również zabierać w podróż!

Dobrze dobrane podłoże do spania zapewni nam zdrowy wypoczynek. Z uwagi na to decydujmy się tylko na produkty najwyższej jakości, które są odpowiednio dopasowane do naszych osobistych potrzeb i preferencji.