Polski przemysł meblarski ma bogatą historię, szczególnie jeden region, który w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Polskie zagłębie meblowe to Wielkopolska – dowiedzmy się, dlaczego tak jest.
Dlaczego Wielkopolska jest uważana za stolicę polskiego meblarstwa?
Meble z Wielkopolski cieszą się znakomitą opinią na rynku międzynarodowym. Produkty z tego województwa są chętnie kupowane przez klientów z wielu różnych krajów. Polskie meble trafiają do licznych państw Unii Europejskiej, a także między innymi do Stanów Zjednoczonych, jednak głównym partnerem handlowym naszego kraju są nasi zachodni sąsiedzi. Wielkopolskie fabryki tworzą towary, które znakomicie sprzedają się w Niemczech. Nasza branża meblowa odnosi sukcesy za naszą zachodnią granicą, mimo że Niemcy dysponują imponującą infrastrukturą – choć nasze zagłębie meblowe też nie daje nam powodów do kompleksów.
Dlaczego nawet Niemcy kupują nasze meble, skoro sami dostarczają ich na rynek ogromne ilości? Z tego samego powodu co Holendrzy, Francuzi, Czesi, Belgowie, Brytyjczycy czy nawet Amerykanie, Finowie, Norwegowie i Szwedzi – prezentują one znakomitą jakość wykonania. Meblarstwo w Wielkopolsce jest swego rodzaju ewenementem. To region, w którym generuje się nawet 70% przychodu polskiego eksportu z tego sektora. Liczba fabryk, przedsiębiorstw i nowoczesnych zakładów jest imponująca. To przede wszystkim lokalne marki, które działają z naciskiem na tradycję oraz jakość produktu.
W województwie wielkopolskim działa największa liczba firm zajmujących się produkcją mebli w Polsce – to ponad cztery tysiące zakładów. W tej kwestii z Wielkopolską może konkurować jedynie województwo mazowieckie, które może pochwalić się podobnymi wynikami. Pamiętajmy jednak, że jest to region, w którym mieszka prawie 2 miliony ludzi więcej, a dodatkowo nie ma kilku kluczowych zalet, które sprawiają, że to właśnie Wielkopolskę uznaje się za polskie zagłębie meblowe.
Wielkopolska znajduje się w świetnej lokalizacji pod względem możliwości logistycznych związanych z eksportem towarów za granicę. Meble z Wielkopolski korzystają na fakcie, że województwo to leży praktycznie w samym centrum Europy i jest doskonale skomunikowane z zachodnią oraz południową granicą Polski. Co więcej, z Poznania jest stosunkowo niedaleko do Świnoujścia czy Trójmiasta – to szlaki handlowe otwierające dostęp do praktycznie całego świata. Porównując tę kwestię z pozycją Mazowsza, możemy zauważyć, że województwo mazowieckie ma ułatwiony dostęp przede wszystkim do wschodnich rynków. Ukraina, Białoruś i Rosja to jednak państwa, które nie są szczególnie zainteresowane naszymi rozwiązaniami. Polskie meble są dość drogie w kontekście tamtejszych możliwości finansowych, a dodatkowo infrastruktura transportowa na wschód nie działa tak dobrze, jak przy zachodniej granicy. To kluczowy aspekt przy eksporcie towarów tego typu. Mimo że w skali świata czy nawet samej Europy województwa wielkopolskie i mazowieckie leżą praktycznie obok siebie, to właśnie to pierwsze przez ostatnie lata zdominowało polski przemysł meblarski. Taki stan rzeczy niesie za sobą kolejne konsekwencje – branża się rozwija w szybkim tempie, przez co rośnie zapotrzebowanie na innowację i ekspertów. To świetna wiadomość dla zakładów, które chcą dostarczać meble najwyższej jakości.
Jakie zalety posiadają meble z Wielkopolski?
W przypadku produktów tego produktu kluczową rolę odgrywa jakość wykonania. Meble z Wielkopolski są uznawane za niezwykle wytrzymałe. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto je wybrać. To produkty bardzo unikatowe – każda z czterech tysięcy firm meblarskich działających w województwie wielkopolskim ma własny pomysł na design i estetykę. Dla osób znudzonych standardowymi bryłami i kształtami nie ma lepszego regionu do zakupu wysokiej jakości konstrukcji o bardzo spersonalizowanym charakterze. Nasze zagłębie meblowe dostarcza produkty także na rynek lokalny. Ze względu na sporą konkurencję pomiędzy poszczególnymi firmami ceny stoją na atrakcyjnym poziomie. Dla mieszkańców Polski posiadanie tak rozwiniętego regionu w dziedzinie przemysłu meblarskiego jest gwarancją dostępu do świetnej klasy produktów przy niższych cenach w stosunku do kwot, które muszą płacić mieszkańcy krajów Europy Zachodniej.
Wróćmy jednak do zalet mebli z Wielkopolski. Są to produkty tworzone przez ekspertów, które są idealnie dopasowane do potrzeb konsumentów. To model produkcji, którego nauczyliśmy się z Zachodu. Z pewnością wiele firm pokazało nam, w jaki sposób tworzyć innowacyjne i doskonale dostosowane do oczekiwań klienta produkty. Przykładem na to może być firma Hilding Anders. Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych dostawców materacy na świecie; producent wytwarza także łóżka i inne akcesoria. Firma tworzy swoje produkty w laboratoriach naukowych. Nie są to konstrukcje projektowane jedynie przez inżynierów, którzy skupiają się na matematycznych aspektach eksploatacji danego produktu, choć oczywiście nie możemy pominąć ich kluczowej roli. Ich pracę dopełnia wiedza ekspertów z wielu dziedzin. Meble to produkty, które wykorzystujemy na co dzień, przez co sektor meblarski musi łączyć nie tylko marketing, sprzedaż i produkcję. Znaczenie ma tutaj także wiedza dotycząca licznych różnorodnych tematów, z których niektóre pozornie mogą wydawać się niezwiązane z meblami – takich jak neurologia, psychologia, ergonomia, fizjologia czy anatomia. Firma Hilding jest flagowym przykładem na to, jak działa biznes w XXI wieku i jak produkuje się towary najwyższej jakości. Z pewnością był to przykład dla niektórych polskich biznesów. Materace dostępne na Hilding.pl, takie jak Hilding Fandango, Hilding Zorba czy Hilding Pasodoble wciąż cieszą się niezachwianą pozycją na rynku.
Jakie meble są produkowane w polskim zagłębiu meblarskim?
Meble z Wielkopolski tworzone są przez ekspertów, którzy kształcą się w tamtejszych szkołach zawodowych, technikach i na uczelniach, które szybko dostrzegły ogromny potencjał w rozwoju edukacji związanej z tym sektorem. Zagłębie meblowe zbudowane zostało na podstawie firm o rodzinnym, lokalnym charakterze. Zamiast masowej produkcji wielkopolskie przedsiębiorstwa stawiają na dopasowanie swojej oferty do potrzeb konkretnego wnętrza i klienta.
Rynek meblarski w Polsce dostarcza wszelkie rodzaje wyposażenia – od sprzętu laboratoryjnego po meble biurowe. W przypadku Wielkopolski mowa przede wszystkim o meblach do salonu, kuchni, sypialni czy pokojów dziennych. Są to komody, szafy, aneksy, garderoby, materace – dosyć podstawowe konstrukcje, które jednak mają kluczowe znaczenie dla aranżacji wnętrza. Oczywiście meble biurowe, specjalistyczne, wyposażenie sal szkolnych i uczelni również znajdują się w ofertach firm z naszego zagłębia meblowego, jednak największe znaczenie mają tutaj najbardziej podstawowe elementy wyposażenia wnętrza.
Opracowano: zdrowykregoslup.pl